MONTE CASSINO 19 WROBELSKA 4

DUDA MATTARELLA MONTECASSINO 2019 by Ania Tkaczyk (Perugia)

photos: Ania Tkaczyk de Perugia (Italie) Pérouse

 

 

Prezydent Duda na Monte Cassino: ta bitwa była dla Europy i świata wielką lekcją

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydentem Włoch Sergio Mattarellą wziął udział w obchodach 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

https://www.tvn24.pl

 

75. rocznica bitwy o Monte Cassino. Prezydent: Bitwa, która znów rozsławiła polskie oręże na cały świat

Uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji poległych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Po nabożeństwie do zgromadzonych na uroczystości przemówił prezydent Andrzej Duda. - To jest niesamowite miejsce, ten kawałek ziemi, tutaj we Włoszech, tak bardzo polski.

https://www.dorzeczy.pl

 

Montecassino, Mattarella: un'Europa inclusiva e giusta apre le porte ai popoli

Approfondimenti Un omaggio al sacrificio polacco e un 'viaggio' nel passato per comprendere l'importanza dell'uguaglianza e della libertà. La visita del presidente della Repubblica italiana Sergio Mattarella al sacrario militare polacco di Montecassino, ha voluto essere un segnale di pace e di apertura.

https://www.frosinonetoday.it

Musicie zachować w pamięci

prawdę o Monte Cassino”.

Uroczystości w 75. rocznicę bitwy 18/5/2019 o 17 tej.

Sobota, 18 maja (17:33)
Aktualizacja: Sobota, 18 maja (19:47) Sara Bounaoui RFM24

Od uroczystej mszy na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęły się centralne uroczystości w 75. rocznicę zwycięstwa żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W obchodach brali udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Centralne uroczystości 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino rozpoczęły się w sobotę, o godz. 17. polową mszą świętą na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego generała Józefa Guzdka.

Za zdobycie tego wzgórza zapłacili bardzo wysoką cenę. Około tysiąca z nich poległo na polu walki i prawie 3 tys. zostało rannych. Tamtej wiosny czerwień maków na wzgórzu Monte Cassino stała się bardziej intensywna, gdyż, jak mówią słowa znanej pieśni, piły one polską krew

- podkreślił biskup.

Ale - jak zaznaczył - warto było przelewać krew, odnosić rany i składać swoje życie na ołtarzu wolności.

Usychające i niszczone przez totalitaryzm niemiecki i sowiecki drzewo chrześcijańskiego kontynentu, zasadzone w tym miejscu przez św. Benedykta z Nursji, zostało podlane życiodajną krwią polskiego żołnierza. Z tej ofiary rodziła się Europa wolna, pełna szacunku dla każdego człowieka, powracająca do swych chrześcijańskich korzeni

Jesteśmy na tym wojennym cmentarzu, aby na nowo odkryć, że dorodne ziarna wsiane w skalistą glebę pod lazurowym niebem Italii, choć obumarły, wydały obfity plon wolności. To była śmierć "ku przyszłości". Ofiara życia polskiego żołnierza miała sens. I nie poszła na marne. Tę prawdę należy przekazywać kolejnym pokoleniom. Był tego świadomy przed 50 laty gen. Władysław Anders, gdy przekazywał młodzieży polskiej z całego świata tradycje walki o wolność - mówił gen. Guzdek.


Biskup ocenił, że także dziś trzeba uczyć polską młodzież wierności wartościom, za które nasi ojcowie przelewali krew i oddawali swoje życie.

Niech więc polscy żołnierze oraz harcerze i skauci tak licznie obecni na cmentarzu wojennym pod Monte Cassino, przejmą dziś odpowiedzialność za wolność od pokolenia, które walczyło w czasie II wojny światowej

Gen. Guzdek podkreślił, że wszyscy chcemy żyć i pracować dla Polski, a jeśli zajdzie taka potrzeba, za przykładem naszych ojców, staniemy w obronie wolności naszej ojczyzny, gotowi przelewać krew i ofiarować swoje życie.

Wierzymy jednak - i o to się modlimy - że pokój jest możliwy. Pragniemy pokoju. Chcemy we współpracy z wolnymi narodami Europy służyć sprawie pokoju 

"Dajemy świadectwo miłości i szacunku wobec bohaterów Monte Cassino"

To jest niesamowite miejsce. Ten kawałek ziemi, tutaj we Włoszech, tak bardzo polskiej. Ten cmentarz, na widok którego ściskają się serca, które zna każdy Polak. Te groby, bohaterów tamtej bitwy, którzy szli przez ziemie włoską, ale chcieli iść z ziemi włoskiej do polskiej (...) ale nie dotarli do niej. Zostali tutaj na tej ziemi, na tym cmentarzu, bo ona ich litościwie przytuliła - mówił prezydent Duda.

Do tych grobów do tych poległych przyszła dzisiaj Polska

Andrzej Duda podziękował harcerzom za udział w uroczystości.

Dziękuję, że dajemy tak wielkie świadectwo miłości do tych, którzy oddali życie za ojczyznę i wielkiego szacunku, jakim ta ojczyzna (...) ich darzy, ich ofiarę, ich bohaterstwo. Z całego serca wam za to dziękuje 

Prezydent przemawiając podczas uroczystych obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino, powiedział że to między innymi dzięki tej bitwie, Polska jest dziś "wolna, niepodległa, suwerenna (...) i Polska jest w Unii Europejskiej, jest częścią świata zachodniego, wolnego świata, demokratycznego świata, świata bez wojny - świata, o jakim z pewnością marzyli wtedy ci żołnierze".


Andrzej Duda podkreślił, że "to dzięki ich bohaterstwu i dzięki pieśniom, które o nich śpiewano i o wielkiej legendzie, która towarzyszyła opowieści o Monte Cassino, wszystkie kolejne pokolenia chciały wolnej, suwerennej, niepodległej Polski i pokolenie ich dzieci tę Polskę odzyskało".

Jak dodał, "to także dzięki temu jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej, jesteśmy dzisiaj częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego".

To właśnie dzięki tamtej lekcji stworzono Unię Europejską, w której państwa mają blisko ze sobą współpracować, a narody bywać u siebie, odwiedzać się nawzajem i współtworzyć dobrobyt - podkreślił prezydent.

Tamta wojna, tamta bitwa - zwycięska dla nas Polaków, ale okupiona krwią - była dla Europy i świata wielką lekcją: nigdy więcej wojny, nigdy więcej ludzkiej tragedii spowodowanej przez czyjeś okrucieństwo, czyjąś żądzę władzy, potęgi, ziemi. Niech świat opiera się na wzajemnej współpracy i wzajemnym szacunku - taki świat chcemy dzisiaj budować - dodał Andrzej Duda.

Prezydent Włoch: Polscy żołnierze przyczynili się do budowy pokojowej i demokratycznej Europy

Mattarella powiedział, że Monte Cassino to "świątynia pamięci naszych narodów" - polskiego i włoskiego.

Pamięć ta została uwieczniona w słowach wyrytych na stelli wzniesionej na wzgórzu 593. Za wolność naszą i waszą, my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało - ziemi włoskiej, a serce - Polsce. W głębokim znaczeniu tego zdania zawarta jest istota przyjaźni łączącej Polskę i Włoch (...) Ci, którzy walczyli i polegli zrobili to, aby wyzwolić Italię spod władzy faszyzmu, aby możliwe było powstanie nowej Europy i aby po zburzeniu zbyt długo dzielących nas barier - nasze narody mogły czuć się bliskie, tak jak ma to miejsce dziś, wreszcie w wolnej od przemocy, konfliktów i ucisku dyktatur Europie - powiedział prezydent Włoch.

Mattarella zwracając się do weteranów walk o Monte Cassino, powiedział że przyczynili się oni do budowy pokojowej i demokratycznej Europy, w której obywatele mają swobodę działania.

Uroczystości w 75. rocznicę bitwy

Oprócz prezydentów Polski i Włoch, w obchodach uczestniczyli 

minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

szef MSWiA Joachim Brudziński

szef MON Mariusz Błaszczak

szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska

senator PiS i córka Władysława Andersa Anna Maria Anders

szef BBN Paweł Soloch

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak,

prezydenccy ministrowie: Krzysztof Szczerski, Andrzej Dera, Wojciech Kolarski, posłanka PiS Małgorzata Gosiewska.

Podczas uroczystości odczytany został apel poległych; prezydent wraz z weteranami złożył też wieńce przy krzyżu Virtuti Militari. Kwiaty na grobie swojego ojca złożyła także Anna Maria Anders.

W trakcie uroczystości została odczytana odezwa do młodych w 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino przygotowana przez weteranów 2. Korpusu Polskiego.

Musicie zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń prawdę o bitwie o Monte Cassino, prawdę o naszym poświęceniu, o konaniu naszych kolegów, o desperacji, z jaką pokonywaliśmy terenowe przeszkody w morderczym ogniu nieprzyjaciela. To wszystko tkwi głęboko w naszych sercach, ale chcemy mieć pewność, że gdy ostatni z nas opuści ziemski padół, pozostaną następcy, którzy będą o tym pamiętać, że nawiedzą groby naszych kolegów i złożą Im hołd  - głosi odezwa.

Po zakończeniu głównych uroczystości, Andrzej Duda wraz z małżonką odwiedził opactwo benedyktynów, założone przez św. Benedykta, uważanego za pierwszego patrona Europy, o które toczyły się zacięte walki w 1944 r., a następnie spotkał się z weteranami i Polonią.

Bitwa o Monte Cassino

75 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się na nim klasztorem.

W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

Masyw Monte Cassino, wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów, był w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu.

 

La bataille de Monte Cassino par l'Institut Polonais à Bruxelles
Service culturel de l'Ambassade de Pologne

«La tâche qui nous incombe apportera une gloire mondiale au soldat polonais» - le 75ème anniversaire de la bataille de Monte Cassino

La bataille de Monte Cassino fut l'une des batailles les plus difficiles et les plus sanglantes ayant déterminé l'issue de la Seconde Guerre mondiale.

Il s'agissait du quatrième assaut des forces alliées contre les troupes allemandes contrôlant l'abbaye bénédictine au sommet de la colline de Monte Cassino en Italie. Elle s'est terminée par la victoire du 2e corps polonais qui a brisé les lignes de défense allemandes et ouvert les armées alliées à la libération de Rome.

Monte Cassino était la position clé du système allemand de fortifications dans la partie la plus étroite de la péninsule italienne, appelée ligne Gustav. Au cours du premier semestre de 1944, Monte Cassino a été le théâtre de violents combats entre les forces alliées et les troupes allemandes. Pendant plusieurs mois, les troupes allemandes occupant des positions fortes repoussèrent les attaques alliées. Trois assauts successifs des forces américaines, britanniques, françaises, canadiennes, sud-africaines, néo-zélandaises et indiennes ont échoué.

Le commandant des forces alliées, Oliver Leese, a demandé au général polonais Władysław Anders, commandant du 2e corps polonais, de se joindre à la bataille de Monte Cassino. Le général Anders a acquiescé, estimant que la participation de la Pologne à la bataille prouverait la solidarité de la Pologne avec les nations dont la liberté, comme celle de la Pologne, était violée de manière flagrante par l’Allemagne. Le 11 mai, le général Anders a émis un ordre historique aux soldats du 2e Corps:

Soldats!

La tâche qui nous est confiée apportera une gloire mondiale au soldat polonais. Dans ces moments d'épreuve, nous serons dans les esprits et les cœurs de la nation polonaise tout entière. Les esprits de nos frères d'armes tombés au combat nous soutiendront.

Laisse le lion s'éveiller dans ton coeur!

Soldats - nous avançons avec la sainte devise «Dieu, l'honneur, la patrie» dans nos cœurs, rappelant l'attaque de bandits par l'Allemagne contre la Pologne, les partitions germano-soviétiques de la Pologne, les milliers de villes et villages en ruines, les meurtres et les tortures infligés des centaines de milliers de nos frères et soeurs, des millions de Polonais déportés en Allemagne comme esclaves, la situation difficile et la douleur de notre pays, nos souffrances et notre exil, avec la foi en la justice de la Divine Providence.

Après des combats sanglants qui durèrent près d'une semaine, l'abbaye fut conquise.

Un autre domaine de la défense allemande, appelé la ligne d'Hitler, était cassé.

Le 18 mai à midi, un drapeau blanc et rouge victorieux a été hissé sur la colline de Monte Cassino. L’assaut a coûté la vie à 923 soldats polonais, 2931 ont été blessés et 345 n’ont jamais été retrouvés.

La bataille de Monte Cassino était un témoignage de la bravoure et du sacrifice de la Pologne.

Plus important encore, c'était une expression de solidarité avec les autres nations du monde luttant contre le nazisme.

La victoire de la Pologne fut déterminante dans l'histoire de la seconde guerre mondiale. Il visait également à rappeler aux dirigeants occidentaux la nécessité de rétablir l’indépendance de la Pologne à l’époque où l’Union soviétique occupait déjà la moitié de son territoire.

Plus tard, les décisions concernant l'avenir de la Pologne et de ses frontières avaient déjà été prises par Staline, Roosevelt et Churchill lors de la conférence de Téhéran en 1943, puis scellées à Yalta.

Après la guerre, un cimetière militaire polonais a été créé sur la colline et est devenu un sanctuaire national.

Les batailles de Monte Cassino ont été commémorées par une plaque sur le tombeau du soldat inconnu à Varsovie et par une inscription sur une torche située sur le tombeau du soldat inconnu à Cracovie.

Un monument dédié à la bataille et à ses héros polonais a été inauguré en 1999 à Varsovie, près de la rue Władysław Anders et du parc Krasinski.