Rejestracja do 5. edycji biegu „Polish Run” 

 

Polish Run odbędzie się już po raz piąty, jednocześnie po raz pierwszy we współpracy z Sport Sante Event, wydawcą pisma poświęconego bieganiu „Zatopek Magazine” i organizatorem wielu imprez sportowych w Belgii. Zawody odbędą się 5 września 2021 r.

PR

Tegoroczna rywalizacja w ramach Polish Run przeniesie się bliżej natury, w otaczające Brukselę lasy, oferując wspaniałe trasy biegowe, pozwalając uczestnikom na odkrycie otuliny stolicy Europy przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody i podnoszeniu świadomości na temat wpływu, jaki każdy biegacz wywiera na środowisko.

Nasz coroczny bieg odbędzie się tym razem w ramach zawodów „Trail of the Meyboom”, w hołdzie trwającej od 1308 roku tradycji ludowej – Meyboom – polegającej na sadzeniu co roku drzewa w sercu miasta. Wystartować będzie można na dystansie 65 km, 42 km, 21 km oraz tradycyjnie na dystansie 10 km w ramach Polish Run.

Jak co roku zapraszamy do udziału całe środowisko Polonii i jej międzynarodowych przyjaciół, przedstawicieli świata instytucji europejskich, dyplomatów i mieszkańców Belgii. Zapraszamy początkujących biegaczy, amatorów oraz profesjonalistów, biegaczy ulicznych i górskich, średniodystansowców i maratończyków, stałych bywalców biegów i debiutantów. 

Każdy z uczestników w ramach pakietu startowego otrzyma pamiątkową koszulkę, a na mecie medal. Zwycięzcy, jak zawsze, mogą liczyć na atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli oraz Polską Organizację Turystyczną – partnera zawodów Polish Run.

Rejestracja: prod.chronorace.be

 

170277657_1823428857845451_3844349474248462605_n

Bieg na 10 km

  • Chcesz poprawić swoją życiówkę na 10 km?
  • Marzysz o starcie w dużym, biegowym wydarzeniu?
  • A może rozpoczynasz przygodę z zawodami biegowymi?

Dystans 10 kilometrów na „Polish Run” jest właśnie dla Ciebie!

Razem z Tobą wyzwanie podejmą setki zawodników. Podejmij wyzwanie!

Drużyna #PolishRunTeam

W maja 2018 r. z inicjatywy Domu Polski Wschodniej w Brukseli i Ambasady RP w  Brukseli powołana została grupa biegowa #PolishRunTeam. Stworzona została specjalnie dla wszystkich polskich biegaczek i biegaczy w Belgii i Europie Zachodniej w celu lepszej komunikacji, wzajemnej motywacji, a przede wszystkim, aby wspólnie trenować i biegać. Na portalu Facebook można się dowiedzieć o najbliższych treningach, bieganiu, trenowaniu i wspólnej pasji.

Dołącz do #PolishRunTeam na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/162294694449680), na Strava (https://www.strava.co

____________________________________________________________________________________________________
Nouveau départ et quelques perspectives…
Coucou les amis,
Comme vous tous je le suppose, nous croisons les doigts pour retrouver un peu de notre vie d’avant.
On devrait pouvoir se revoir pour nos traditionnels bals gratuits de juillet à savoir :
Le 13 juillet à Chooz dans les Ardennes mais surtout aussi à Trith St leger le 14 juillet, cette fois-ci exceptionnellement en bal exterieur. A aujourd’hui ,il m’est impossible de vous préciser sous quelles conditions . Je vous en informerai mi-mai.
Vous aurez ainsi l’occasion de découvrir quelques changements dans le groupe : Maxime notre nouveau chanteur qui succède à Aurélien parti dans le sud et Philippe à la batterie qui remplace Marc avec qui j’ai joué pendant près de 37 ans. Maxime,j’en suis sûr,vous plaira: Il a fait une apparition remarquée dans “The voice” à l’âge de 16 ans,il chante remarquablement et il est en plus d’origine polonaise !!! Philippe vous séduira par sa technique et sa musicalité. Nous leur souhaitons une bienvenue dans l’équipe .
Restons résolument optimiste ,tous les organisateurs ne demandent qu’à vous refaire danser et faire la fête ensemble.
Nous nous retrouverons ainsi en principe jusque Janvier 2022 à :
Bapaume le Samedi 18 Sept.
Douai le lundi 20 sept midi et soir
Mazingarbe en septembre ( la date reste à déterminer)
Herlies le Samedi 2 oct
Drocourt le Samedi 16 oct
Corbehem le Samedi 23 oct
Barlin le Samedi 6 Nov
Lens le samedi 13 nov
Lesquin le samedi 20 nov
Harnes le samedi 27 nov
Aix-noulette le samedi 4 dec
Arras le vendredi 31 dec
Bon courage à tous et j’espère à très bientôt.
Christian Kubiak
____________________________________________________________________________________________________
25 MARS-27 juin 2021 Londres (GB)
_____________________________________________________________________________________________________
2go i 3go maja Bruksela (B)
3 Mai 1791
A l'occasion du 230e anniversaire de la Constitution du 3 Mai, les ambassades de Pologne et de Lituanie en Belgique avec l'Institut polonais de Bruxelles sont ravis de vous inviter à des concerts en ligne diffusés pour célébrer cette journée importante.
  LES 2 et 3 mai PROCHAINS 
 Concert de la violoniste Dalia Kuznecovaitė et Timoteusz Bies (piano)
 Dimanche 2 mai à 10h50
 Šv. Kristoforo kamerinis orkestras au Palais des Grands-Ducs de Lituanie
 Dimanche 2 mai à 20h00 (heure de Bruxelles) et lundi 3 mai à 10h15
 Orchestre de Jeunes Lituanien-Polonais et Orchestre de Chambre New Ideas NICO / Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO
 Dimanche 2 mai à 21h00 et Lundi 3 mai à 08h25
Lietuvos Ambasda Belgijoje ir Liuksmeburgui / Ambassade de Lituanie en Belgique et au Luxembourg
Peut être une image de 7 personnes, personnes debout et texte qui dit ’Concert by Dalia Kuznecovaité (violin) and Timoteusz Bies (piano) Sunday 2/5 at 10.50 am Lithuanian-Polish Youth Orchestra and New Ideas Chamber Orchestra NICO 9.00 pm Sunday Monday 3/5 at 08.25 Saint Christopher's Chamber Orchestra Sunday 2/5 8.00 pm & Monday 3/5 at 10.15 am Concerts streamed online on the occasion of CONSTITUTION OF MAY 1791 200CTOBER1791 MUTUALPLEDGE PLEDGE 20 OCTOBER 1791 230TH ANNIVERSARY’

Wystawa „Konstytucja 3 Maja (1791)”

 

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 27 kwietnia 2021 roku Ambasadorowie Polski i Litwy akredytowani w Belgii otworzyli wspólnie plenerową wystawę w Brukseli poświęconą pierwszej w Europie i drugiej w świecie nowoczesnej konstytucji przyjętej w sposób demokratyczny.

wystawa_3_maja_g

Konstytucja 3 Maja (Ustawa Rządowa) została uchwalona w Warszawie 3 maja 1791 roku przez obradujący od 1788 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, który do historii przeszedł pod nazwą Czteroletniego lub Wielkiego. Ustawa Rządowa była pierwszą polską ustawą zasadniczą, pierwszą w Europie i drugą w świecie konstytucją przyjętą w sposób w pełni demokratyczny. 

Twórcy konstytucji, czerpiąc inspirację z myśli politycznej i filozofii europejskiego oświecenia oraz amerykańskiej konstytucji uchwalonej w 1787 roku, uważali, że władza ma służyć dobru całego narodu, a nie jedynie interesom warstw uprzywilejowanych. Konstytucja miała zapoczątkować wprowadzanie kolejnych reform zmierzających do wzmocnienia państwa. Podjęte działania w obronie zagrożonej przez sąsiadów Polski stanowią dzisiaj przykład odpowiedzialności świadomych przedstawicieli elit społeczeństwa. Ostateczny rozbiór Polski przez Austrię, Prusy i Rosję w 1795 roku doprowadził do utraty jej niepodległości. Współtwórcy Konstytucji 3 Maja, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj po latach ocenili, że była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

Obchody tradycji Konstytucji 3 maja były zakazane podczas rozbiorów Polski. Po odzyskaniu niepodległości po pierwszej wojnie światowej, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe w 1919 roku. Podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej święto Konstytucji 3 Maja było zakazane. Po drugiej wojnie światowej komunistyczne władze w Warszawie zmierzały do likwidacji trzeciomajowych obchodów ze względu na odwoływanie się do tradycji niepodległości Polski oraz ich narodowo-katolicki charakter. Przeciwstawiano im i nagłaśniano propagandowo Święto Pracy. Przez wiele lat nie odbywały się państwowe uroczystości związane z rocznicą Konstytucji 3 maja, a wszelkie próby uczczenia święta kończyły się zazwyczaj zatrzymaniami i szykanami. W 1990 roku, po upadku komunizmu i odzyskaniu suwerenności przez Polskę, powrócono do przedwojennej tradycji i ponownie proklamowano dzień 3 maja świętem narodowym.

W inauguracji wystawy wzięli udział również Ambasadorowie Estonii i Łotwy akredytowani w Belgii. Na zaproszenie Prezydenta RP, Prezydenci krajów bałtyckich uświetnią uroczystości 230. rocznicy Konstytucji 3 maja w Warszawie.

 

Projekt wystawy został przygotowany przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie i sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP. Produkcja wystawy została sfinansowana ze środków Ambasady RP w Brukseli.

Dostępna dla wszystkich chętnych codziennie do 24 maja 2021 r. przed siedzibą Ambasady RP w Brukseli przy Avenue des Gaulois 29 (stacja Merode metra linii 1 i 5).

___________________________________________________________________________________________________
8 MAI 2021 Place Flagey BRUXELLES
8 maja miedzy 15.00 a 17.00 bedzie można kupić książkę, nawet z autografem! „Bruksela, zwierzęcość w mieście” w ulubionej księgarni Grażyny na placu Flagey. Grażyna Plebanek zaprasza:
Grażyna Plebanek
 est à 
Librairie Flagey
 
BRUKSELA, ZWIERZĘCOŚĆ W MIEŚCIE do kupienia w Brukseli w
Librairie Flagey
! A już 8 maja zapraszam chętnych po AUTOGRAF, g. 15-17. Do zobaczenia !
Je vous invite chaleureusement à la séance de dédicaces en Librairie Flagey le 8 mai, 15-17. Mon livre sur Bruxelles sera disponible à l'achat sur place.
"Książka to w Brukseli przedmiot niezbędny, a czytanie jest lekiem na przetrwanie. Idę do księgarni. Moja ulubiona to Librairie Flagey na placu, który był dawniej jeziorem. W okolicy, gdzie znajduje się księgarnia, stał kiedyś młyn.
Idę zatem „po wodzie”. Płytki oddzielające mnie od niej ułożone są tak, by wskazywać kierunek nurtu Maelbeeku, dopływu Senne, który płynął równolegle do jezior. Na połowie jednego z nich, osuszonego w 1860 roku, właśnie się ślizgam. Druga połowa Grand Étang, czyli Dużego Jeziora, połyskuje w słońcu przy kościele (...)
Maelbeek chlupotał po lewej stronie jezior, tu, gdzie ciągnie się avenue du Général de Gaulle. Łączył się z Dużym Jeziorem na wysokości młyna, niedaleko obecnej Librairie Flagey, gdzie można kupić świetne książki, o których właściciel umie wspaniale opowiadać. Wszystkie drogi prowadzą do księgarni, a na pewno w Ixelles.
Chodzenie „po wodzie” wymaga pewnej ekwilibrystyki, bo kamienne płytki, którymi wyłożono plac, są śliskie. Zimą, kiedy osiada na nich warstwa deszczu ze śniegiem, sunę tu jak na łyżwach. Łączę się w tym ruchu z dawnymi mieszkańcami dzielnicy, wyobrażam sobie, że musieli poruszać się po zamarzniętym Dużym Jeziorze równie pokracznie. A przychodzili tu nie tylko w celach rekreacyjnych. Przed wynalezieniem lodówek praktyczni Belgowie wykuwali lód z jezior i przechowywali go w podziemnych schowkach.
Kiedyś wściekałam się, że na placu trzeba zwolnić, uważnie stawiać nogi, aby się nie wywalić. Takie uczucia budzą się w człowieku, jeśli gna z punktu A do punktu B. Ale dla wędrowca, wędrowczyni, flâneur, flâneuse, to prezent. Spowolnienie kroku pozwala na zadziwienie – przecież pod nogami jest zbiornik, który raz na 10 lat wypełnia się po brzegi, bo taka była z grubsza częstotliwość występowania z brzegów Maelbeeku.
W 1856 roku tak wylał, że młodzi ludzie brodzili wzdłuż ulicy Gray z koszami i łapali w nie ryby, jak pisze L.-F. De Pauw w "La Vallée du Maelbeek". Woda dochodziła do wysokości 60 centymetrów, a prąd był tak silny, że potrafił porwać człowieka. Podmywał fundamenty, podobno jeden z domów prawie się zawalił (...) Dziś w miejscu, gdzie powodzie zdarzały się najczęściej, czyli u zbiegu chaussée d’Ixelles i rogu placu, aż do początku rue Gray, zamiast wody szumią silniki samochodów. Ale Maelbeek nie odpuszcza i po ulewnych deszczach trzeba zamykać podziemny parking, bo stoi na nim woda. Maelbeek walczy – zalewa przestrzeń, którą ludzie mu zabrali i oddali autom.
Drobne sylwetki przecinające w skos największy plac w Brukseli, błyski słońca na taflach przecudnych jezior, dziewanny – panny o rozdziawionych różowych pyszczkach, grzbiety wielkich karpi ciemniejące tuż pod powierzchnią wody, warkocze wierzb wyzłocone w słońcu, białe piersi łabędzi, swary kaczek, rozpięte na niebie krzyżyki gęsi, szum fontann imitujących głos rzeki, bicie dzwonów z pobliskiego opactwa… Oto Ixelles, wioska pisarek i pisarzy, najbardziej urokliwa dzielnica Brukseli. Takie jest moje zdanie, bez „może tak, a może nie”.
BRUKSELA, ZWIERZĘCOŚĆ W MIEŚCIE, wyd.
Wielka Litera
__________________________________________________________________
8 MAI au 25 JUILLET   VARSOVIE (Pl)

Flanders in Poland 
Malarstwo flamandzkie i holenderskie w Polsce
 Od 7 maja w Muzeum Narodowe w Warszawie prezentowane są obrazy  XVII-wiecznych mistrzów flamandzkich i holenderskich.
Pochodzą one z kolekcji Towarzystwa Ubezpieczeniowego ERGO Hestia.
Ta kolekcja dzieł sztuki jest po raz pierwszy udostępniana publiczności.
Pokazane zostaną 5️2 obrazy, takich artystów jak Salomon van Ruysdael, David Teniers młodszy, Jan Porcellis, Gabriel Metsu. Wystawa potrwa do 25 lipca
Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii objęło patronat honorowy nad tą wystawą.
Vlaamse en Nederlandse schilderkunst in Polen
 Vanaf 7 mei presenteert het Nationaal Museum in Warschau schilderijen van 17e-eeuwse Vlaamse en Hollandse meesters.
Ze komen uit de collectie van de ERGO Hestia Verzekeringsmaatschappij.
Deze kunstcollectie wordt voor het eerst ter beschikking gesteld van het publiek.
Er worden 52 schilderijen getoond van kunstenaars als Salomon van Ruysdael, David Teniers de Jonge, Jan Porcellis, Gabriel Metsu. De tentoonstelling duurt tot 25 juli
De Algemene Afvaardiging van de Vlaamse Regering nam het ere-patronaat over deze tentoonstelling op zich.

____________________________________________________________________________________________________
Zapisz swoje dziecko już dziś.
Peut être une image de enfant, debout et texte qui dit ’Szkoła W Sog Podska POLSKA SZKOŁA W SOIGNIES przy Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii otwiera Zapisy na rok szkolny 2021/2022 Oferujemy naukę w nastę™pujÄ…cych grupach wiekowych: PRZEDSZKOLE (3-5lat) ZERÓWKA (5-6lat) SZKOŁA Klasa (6-7lat) Klasa (7-8lat) Klasa3 (8-9lat) Klasa4 (9-10lat) Klasa lat) 5 godzin lekcyjnych jeden raz tygodniu SOBOTA 10.00 14.00 Więcej jinformacjifrmularzzgłoszeniowy na stronie: www.szkolasoignies.be DODATKOWO: Religia (zprzygotowaniem do sakramentu KomuniiSw.), rytmika harcerstwo zajÄcia artystyczne isportowe, konkursy polonijne, logopeda, pedagog, kursy językowe dlarodziców Tel: 0491 33 80 szkolasoignies@gmail.com dyrektor@szkolasoignies.be’
_____________________________________________________________________________________________________________
21-22-23 MAI 2021 COMBLAIN LA TOUR (B)

CLT AUDI

_____________________________________________________________________________________________________________
30  MAJA 2021 ROMA RZYM (I)

ALEX ROMA30MAI21

_____________________________________________
CZERWIEC 2021
info du magasin polonais SMAKI POLSKI à RESSAIX

Nos articles pour la coupe d'Europe des Nations 2021 
Petit rappel des dates :
14/06 18h : Pologne-Slovaquie
19/06 21h : Espagne-Pologne
23/06 18h : Suède-Pologne
Et pour la suite on verra bien
Smaki Polski   Saveurs de Pologne
Rue Fernand Gobiet 19 à Ressaix
Ou en livraison à domicile
0475/76.73.24
____________________________________________
5- 6 czerwca 2021  Millennium Comblain la Tour (B)

 

Peut être une image de texte
Trzecia edycja Międzyszkolnego Dnia Dziecka w Domu Polskim w Comblain-la-Tour. 
Przygotowania ruszyły pełną parą. 
___________________________________________________________________________________
13/06/2021 OIGNIES  (F)

 

AGENDA OIGNIES 13JUIN21

_______________________________________________________________________________________________________________

20 juin 2021 BEAURAINS  62217  (F)

BEAURAINS 62217

________________________________________________________________________________________________________________

24/06/2021 KRAKOW (PL)

 

krakow éàé&

 

 

__________________________________________________________________________________

COMBLAIN LA TOUR MILLENNIUM 

KOLONIE LETNIE

CLT KOLONIE LETNIE

 

CLT ADULTES 2021

__________________________________________________________________________________

      

3 AOÛT 2021 au 8 AOÛT 2021 en Pologne à voir
Peut être une image de 1 personne et texte

 

 ,,PODLASKIE SPOTKANIA" 03.08 - 08.2021"
BUŁGARIA - FOLK GROUP                                           ,,SHARENA GAIDA"
BOŚNIA I HERCEGOWINA - FOLK DANCE GROUP    ,,LIJESCE"
GRUZJA - FOLK GROUP                                               ,,SHAVLEGO" i ,,OKROS PARI"
KUBA - GROUP ARTISTIC                                            ,,CUBANIA EXTREMA"
SŁOWACJA - UNIVERZITNÝ FOLKLÓRNY SÚBOR   ,,MLADOST”
POLSKA:
* ZF ,,KLEKOCIAKI"                                       z BOCIEK
* ZPIT AGH ,,KRAKUS"                                  z KRAKOWA
* LZA SGGW ,,PROMNI"                                z WARSZAWY
* ZPiT ,,RACIBORZANIE"                               z RACIBORZA
* ZPiT ,,SUWALSZCZYZNA"                          z SUWAŁK
* LZPiT ,,SKOWRONKI"                                 z BRAŃSKA
* RDZPiT ,,WROCŁAW"                                 z WROCŁAWIA
KONCERTY :                               
BIELSK PODLASKI , BOĆKI            ŚRODA
WYSOKIE MAZOWIECKIE , SZEPIETOWO                                         CZWARTEK
CIECHANOWIEC                                                                                   PIĄTEK
PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ     w WASILKOWIE      SOBOTA
JUROWCE k/BIAŁYSTOK                                                                     SOBOTA
BRAŃSK                                                                                                NIEDZIELA

 

 

______________________________________________________________________

27-28 Sierpień 2021                 TARNÓW 

VI FORUM GOSPODARCZE POLONII ŚWIATA


Forum Gospodarcze Polonii Świata

MR przywiązuje ogromną wagę do kontaktów z instytucjami i organizacjami polonijnymi, szczególnie w zakresie współpracy w sektorze MŚP. Forum w Tarnowie służy ożywianiu i zwiękaszaniu ich aktywności. Polonia jest ważna i potrzebna w procesie ekspansji eksportowej i kapitałowej polskiego biznesu... ZOFIA WYSOKIŃSKA Profesor, ekspert i doradca Premiera Mateusza Morawieckiego

http://polonia4um.com

 _________________________________________________________________________________

2023 KRAKOW  CRACOVIE

La région de Małopolska et la ville de Cracovie auront l'honneur d'accueillir la 3 ème édition des Jeux Européens de 2023. 
Les Jeux Européens sont une compétition sportive qui se déroule tous les quatre ans et à laquelle la plupart des équipes nationales européennes prennent part. Plusieurs milliers de concurrents et de joueurs s'affronteront dans vingt-quatre disciplines différentes.

 

__________________________________________________________________________________

pour la diffusion dans cet agenda,

 

voulez-vous nous communiquer les informations sur vos activités...polonaises mais,... aussi au minimum, réciproquer  aimablement, en diffusant dans votre entourage, nos activités polonaises de la région du Centre.

 

pour la diffusion d'un article ou reportage il suffit de nous l'envoyer et nous publions votre envoi sous votre signature

 

poloniacentrebelgia@live.be