KRASNODEBSKI

Szanowni Państwo,

 

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypominamy zbrodnie III Rzeszy i upamiętniamy cierpienia ofiar.

 

Wystawa #StolenMemory, którą mam okazję gościć w tym tygodniu w Parlamencie Europejskim,przedstawia losy ofiar hitlerowskiej okupacji poprzez rzeczy, które osoby te miały przy sobie w chwili aresztowania. W posiadaniu Arolsen Archives, Międzynarodowego Centrum Prześladowań Nazistowskich z siedzibą w niemieckim Bad Arolsen, znajduje się prawie 3 tysiące podobnych przedmiotów osobistych. Kampania #StolenMemory jest próbą zwrócenia „skradzionej pamięci” rodzinom ofiar.

 

Wystawa obrazuje wyjątkowe znaczenie tych pamiątek dla odnalezionych krewnych i potomków ofiar oraz prezentuje przedmioty należące do osób, których bliscy są wciąż poszukiwani. Jej celem jest popularyzacja kampanii i pozyskanie kolejnych wolontariuszy. Te działania okazały się szczególnie skuteczne w Polsce, a większość więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, których losy ukazuje wystawa, pochodzi właśnie z naszego kraju. Dzięki Arolsen Archives wiele polskich rodzin poznało szczegóły tragicznych wojennych losów swoich bliskich oraz odzyskało często jedyne pozostałe po nich pamiątki.  

 

Chciałbym serdecznie Państwa zaprosić na uroczyste otwarcie wystawy #StolenMemory, które odbędzie się w tę środę 29 stycznia o godz. 12:00 w Parlamencie Europejskim, na trzecim piętrze budynku ASP (Bar Area). Osoby nieposiadające akredytacji do Parlamentu Europejskiego proszę o kontakt na adres zdzislaw.krasnodebski-office@europarl.europa.eu.

 

Łączę pozdrowienia,

 

cid:image001.png@01D291BC.EAB782E0

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Wiceprzewodniczący Komisji ITRE

Koordynator Grupy EKR w Komisji ITRE

 

Parlament Europejski

WIE 06U006

Rue Wiertz 60, B-1047 Bruxelles

Bruksela: +32 (0)2 28 45510

Strasburg: +33 (0)3 88 1 75510

 

zdzislaw.krasnodebski@europarl.europ