20191112_191027

 

 

13.11.2019, 21:45

Program informacyjno - publicystyczny koncentrujący się wokół problematyki polskiej i polonijnej. Prezentowane materiały utrzymane są w formule dynamicznego programu newsowego. Całość jest wzbogacona o stałe pozycje komentarzowe.

http://polonia24.tvp.pl

 

Kierunek Zachód - odc. 51

Wystawę plakatów „Solidarności" z czasów walki z PRL z archiwum Landtagu, które mają przypominać, gdzie rozpoczęło się obalenie komunizmu, zaprezentowano w Dusseldorfie. Katarzyna Radomska, Andrzej Pakulski, Aneta Jouvrey i Dirk Werbecke zostali laureatami 11. Edycji konkursu „Polaka Roku" w Belgii. 27. Rock & Chanson Festival odbył się w Kolonii.

https://vod.tvp.pl

 

Gala Pola Roku 2019 w Królestwie Belgii

12 listopada 2019 r. w Teatrze Wolubilis w Brukseli odbyła się gala 11. edycji konkursu Polak Roku w Królestwie Belgii

https://bruksela.msz.gov.pl
 

 

20191112_205305

20191112_213725

 

20191112_182043

20191112_212021

20191112_212031

20191112_215407

20191112_222733

20191112_211143

Le Prix " Polonais de l'année" est délivré de 3 manières parmi 16 candidats nominés, retenus, sur une grosse centaines de dossiers introduits par une tierce personne que les personnes mises en évidence:

-un choix de l'Ambassadeur et du Président du Conseil des Polonais de Belgique

-un choix des internautes vote par mails

-un choix par un jury pour 2 autres prix

en tout 4 prix.

Nous avons accepté d'y figurer pour une 2e fois pour que la masse des Polonais apprenne qu'il y a des Polonais ailleurs en Belgique depuis voilà un siècle ; qu'ils s'activent toujours et qu'une part de leur travail c'est de se faire connaître à la nouvelle génération de Polonais arrivés en Belgique.

Voici les candidats retenus et les choix 2019

POLAK ROKU BIL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIL Paweł  

Ur. 24.01.1969 r. w Starachowicach, do Brukseli przyjechał w lutym 2006 r. z żoną i dwojką dzieci. W roku 2010 wspólnie z kolegą założył firme transportową "Airport-Transport" zajmującą się dowozem i odbiorem pasażerow na okoliczne lotniska. Przedsiębiorstwo stale się profesjonalizuje, rozrasta i cieszy znakomitą renomą. W 2014 r. Jest również twórcą agencji arystycznej Benka.be, która zajmuje się organizacją imprez kulturalnych dla belgijskiej Polonii. Dotychczas zorganizowal 5 Brukselskich Nocy Kabaretowych, 2 gale polskiego stand-upu oraz wiele wernisaży, koncertów, występow polskich kabaretow, grup muzycznych i artystów indywidualnych. Zorganizowana w 2016 r. w brukselskim Expo "Benka - Polska Noc Kabaretowa" zgromadzila 1800 osob.

POLAK ROKU CECHA

ks. CECHA Paweł 

Ksiądz Paweł Cecha ur. 3.11.1989 r. w Białymstoku. Ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie i w Prawosławnym Instytucie Studiów Wyższych w Chambésy pod Genewą w Szwajcarii. Od 2015r kieruje polską parafią prawosławną w Brukseli, jedyną taką prawosławną wspólnotą na świecie, skupiających osoby wyznania prawosławnego mieszkające poza Polską. Ks. Paweł jest członkiem Concertation des Eglises chrétiennes en Belgique (CECB) – belgijskiej rady Kościołów, CIB – komitetu międzykościelnego Brukseli, Komisji ds. młodzieży Metropolii Beneluksu oraz Komisji Spraw Międzykościelnych Metropolii Beneluksu. Współpracuje z komisją pedagogiczną Metropolii pracując nad projektem utworzenia pierwszej prawosławnej szkoły podstawowej i średniej w Brukseli. Uczy w belgijskich i europejskich szkołach.

POLAK ROKU GRUPA POMOC

TEZCHCEPOMOC 

Ekipa zapaleńców z Brukseli chowająca się pod nazwą Tezchcepomoc.eu zajmuje się m.in. przeprowadzaniem licytacji na rzecz chorych dzieciaków oraz zbieraniem plastikowych nakrętek.Grupa działa na terenie Belgii od ponad 3 lat i zrzesza zwykłych pracujących ludzi, którzy chętnie włączają się również w inne akcje charytatywne organizowane w Belgii. Jak to działa z nakrętkami? Każdy z nas może dostarczyć dowolną ilość nakrętek do punktów zbiórki, gdzie odbierają je koordynatorzy akcji. Plastik jest magazynowany, a następnie przewożony do firmy recyklingowej. Nakrętki z czystego polietylenu bez problemu zamienia się w specjalny granulat. Z niego można szybko robić następne plastikowe nakrętki, opakowania, a nawet rury PCW. Dla kogo? Ekwiwalent pieniężny za nakrętki trafia na konta fundacji zajmujących się pomaganiem dzieciakom. Takich jak Avalon czy Zdąrzyć z pomocą. Tezchcepomoc.eu przekazuje także zgromadzone nakrętki belgijskim organizacjom. Co dwa tygodnie organizowane sa także licytacje różnorakich przedmiotów, które przekazane zostały przez łaskawych darczyńców. Każda z licytacji ma konkretnego beneficjenta. W ten sposób uzyskane pieniądze przekazywane są bezpośrenio potrzebującym.

 

POLAK ROKU JOUVRAY

JOUVRAY Aneta prix de la votation par Internet

Aneta jest bardzo dobrze znana w środowisku polonijnym w Belgii ze swojej pracy społecznej na rzecz wsparcia Polaków w Belgii. Od 2 lat prowadzi swoją grupę na FB gdzie ponad 6500 użytkowników korzysta z jej bezcennych porad dotyczących życia i pracy w tym kraju. Aktywność ta jest bardzo doceniana a wkład Anety ogromny. Aneta pracuje także bardzo aktywnie na rzecz promowania Polaków oraz ich jednoczenia i integracji. Jednym z przykładów takiej działalnosci jest udział animowanej przez nią grupy rodaków w corocznie organizowanej w Belgii inicjatywie Think Pink dotyczacej profilaktyki leczenia raka piersi.

POLAK ROKU KAMINSKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAMIŃSKA Joanna 

Joanna Kamińska jest doktorem nauk z zakresu polityki zagranicznej z Uniwersytetu Londyńskiego, natomiast od roku 2013 naukowcem stowarzyszonym na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim (VUB).
Obecnie pracuje w Parlamencie Europejskich jako doradca ds. zagranicznych Prezydenta PE.
Od października 2018 Joanna jest radną z partii Ecolo w brukselskiej gminie Etterbeek. Ponadto, Joanna jest również jedną z założycielek ruchu społecznego 1bru1vote, który walczy o prawa nie-Belgów zamieszkałych w Brukseli do głosowania w wyborach regionalnych.
Joanna jest również autorką książki o polskiej polityce zagranicznej „Poland and the EU enlargement: foreign policy in transformation” oraz wielu publikacji z zakresu spraw międzynarodowych.
 

POLAK ROKU KOZLOWSCY

KOZŁOWSCY Regina i Aleksander 

Działacze polonijni z kilkudziesięcioletnim stażem. Inicjatorzy szeregu wydarzeń polonijnych, twórcy stowarzyszenia Les Polonais du Centre et leurs amis. Myślą przewodnią ich działalności jest łączenie pokoleń Polaków mieszkających w Belgii. Podtrzymywanie pamięci o licznych grupach emigrantów przybywających do tego kraju stało się ich pasją i powołaniem. Tworzą nieformalne archiwum Polonii, które w przyszłosci stanie się z pewnością częścią dziedzictwa polskiej emigracji w Królestwie Belgii.

 

POLAK ROKU KUROWSKI

o. KUROWSKI Ryszard 

O. Ryszard Kurowski ofm (brat mniejszy), imię zakonne o. Cezary, a dla parafian ks. Ryszard. Urodzony w 1944 r. w Golędzinie (woj. mazowieckie). Do zakonu ojców Bernardynów wstąpił w 1960 r. W 1984 r. o. Ryszard został proboszczem w Polskiej Misji Katolickiej w Antwerpii. Początkowo, w jednej z przyklasztornej kaplicy sióstr, gromadziła się niewielka liczba wiernych. Z biegiem czasu Polakom został przydzielony kościół oo.Jezuitów przy Frankrijklei, gdzie polska wspólnota stawała się coraz bardziej liczna. Obecnie Polacy gromadzą się w kościele św. Teresy na Berchem.

Ojciec Ryszard był jednym z inicjatorów i współzałożycieli w 1998 roku Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Konsulacie RP w Antwerpii. Przyczynił się do ustalenia tożsamości polskiego żołnierza spoczywającego w grobie na terenie cmentarza w Antwerpii. Nie sposób w kilku zdaniach opisać kilkudziesięciu lat poświęconych posłudze kapłańskiej przy ołtarzu, w konfesjonale, w szpitalach i w więzieniu. Ten człowiek z sercem na dłoni w czerwcu przyszłego roku będzie obchodził 50-lecie kapłaństwa.

POLAK ROKU MIKLASZEWSKA 

MIKLASZEWSKA Jolanta Maria 

Jolanta Maria Miklaszewska jest twórczynią amatorskiego teatrzyku kukiełkowego dla dzieci pt. „Złoty Jeż” . Sama pisze bajki, a jej wyobraźnia nie zna granic. Spektakle, które organizuje i reżyseruje, cieszą zarówno dzieci jak i rodziców. Ci ostatni mogą sobie trochę odpocząć podczas gdy ich pociechy przenoszą się do krainy smoków, piratów i kosmitów ! Oczywiście poza teatrzykiem, który to prowadzi od 2013 roku, często możemy zobaczyć Jolantę Miklaszewską u boku stowarzyszenia „Pod Skrzydłami”. Chętnie udziela się w środowisku Polonii belgijskiej i jest osobą charyzmatyczną, dzięki czemu prowadzi najprzeróżniejsze imprezy polonijne. Jest to osoba na której można zawsze polegać. Emanuje radością oraz życzliwością, a gdy dzieci tylko zobaczą „Wróżkę Jolantę” są bardzo szczęśliwe !

POLAK ROKU MOTOPOLACY

MOTO POLACY 

Motocykliści mają w sobie coś z romantyków. Uczucie wolności, jaką daje im jazda „maszyną”, przysłowiowy „wiatr we włosach”, jaki towarzyszy podczas jazdy z większą prędkością, czy też podziw, jaki budzą z dumą jadący na swoich stalowych „rumakach” motocykliści, sprawiają, że jazda na motorze to coś o wiele więcej niż tylko przemieszczanie się. To poczucie wyjątkowości. I często sprawia ono, że przystąpienie do braci motocyklowej staję się swego rodzaju nobilitacją, a poruszanie się na jednośladzie staje się z czasem po prostu stylem życia. Motocykliści angażują się w społeczne aktywności Polonii w Belgii. Organizują wydarzenia charytatywne. 

POLAK ROKU MOZGAWA 

MOZGAWA Magdalena 

Magdalena Mozgawa przyjechała do Belgii ponad 15 lat temu. W Polsce ukończyła studia psychologiczne i zapewne dlatego ma tak wspaniały kontakt z ludźmi. Magdalena jest trenerką fitness od 9 lat, cały czas się dokształca i zbiera nowe doświadczenia. Magdalena ma serce na dłoni i zawsze chętnie pomaga dzieciom i dorosłym choć życie jej nie rozpieszczało. Sama wygrała z chorobą, a teraz opiekuje się chorą matką. To dzięki niej setki kobiet zaczęły dbać o siebie, bo Magda ma czas dla swoich podopiecznych, zostaje po treningu na sali gimnastycznej i odpowiada wszystkim na ich pytania dotyczące ciała, odżywiania i zdrowia. 

POLAK ROKU PAKULSKI

PAKULSKI Andrzej prix de l'Ambassadeur

Pour nous, il a le mérite d'être plusieurs fois venu chez nous dans la région du Centre pour mieux nous connaître.

Les Polonais du Centre (Belgique)=soirée02févr2013

"Brawurą" Pana Andrzeja Pakulskiego jest "hors norme-ponad wymiar". Gotowy służyć pomocą każdemu, który jej potrzebuje. Nie ma osób w Polonii nieznających Go.
Przez wiele, wiele lat, zacząwszy już w okresie dzieciństwa działał w akcjach pomocy. Był i jest "mostem" miedzy Polską a Belgią w różnych dziedzinach czy to kulturalnych, historycznych, ekonomicznych, naukowych, socjalnych czy sportowych. Lista byłaby długa, kilka przykładów: organizacja pomocy dla Polski w czasie stanu wojennego, wszystko finansowane własnymi środkami. Służył pomocą różnym placówkom polonijnym jak Misji Katolickiej, SKP, Placówkom RP i innym przy druku zaproszeń, programów, afiszów itp. "Izba Pamięci" w Lommel to także On czy Pro Deo, pomoc emigrantom polskim Andrzej Pakulski został uhonorowany dwoma polskimi odznaczeniami, Srebrnego Krzyża Zasługi w 1990 oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasług w 1998.

Przedstawiciel kilku organizacji związanych z Polską jak Izba Handlową Brukselsko-Polska, BENELUX. Fundacja Polonia w Brukseli to przede wszystkim Andrzej Pakulski. W jego domu odbywają się sławetne "Kolędy". Pojawiają się tam nie tylko Polacy. Ostatnio wspiera dzielnie młodych polskich wynalazców, którzy już niedługo, dzięki niemu, będą w Brukseli.

POLAK ROKU RADOMSKA 

RADOMSKA Katarzyna prix du Jury

Katarzyna Radomska przyjechała do Belgii w 2004 roku i prawie natychmiast zaangażowała się w życie kulturalne tutejszej Polonii pracując jednocześnie na pełen etat w Komisji europejskiej. Nauczycielka, tłumaczka, specjalistka od PRu rozpoczyna od tworzenia artykułów do prasy polonijnej: Antwerpia po polsku i Gazetka.
W 2013 roku zakłada wraz z grupą wolontariuszy Centrum Kultury i Języka Polskiego-Daskalia w Leuven, a także działającą przy centrum: przedszkole, szkołę podstawową (wyróżnioną w 2018r. przez MEN za program Razem dla Edukacji), bibliotekę (wyróżnioną w 2019r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę) oraz szkołę muzyczną. Katarzyna wraz z Daskalią aktywnie współorganizuje projekty wraz ze szkołami polonijnymi w Belgii, z Ambasadą RP w Brukseli, z Instytutem Polskim, z POTem współpracuje także z organizacjami belgijskimi Internationaal Comite, Ni-hao Leuven, Russische School, KU Leuven, wydział kultury Miasta Leuven na rzecz upowszechniania wiedzy o historii i kulturze Polski.
Katarzyna Radomska (Prezes Centrum Daskalia 2013-2019, Sekretarz Generalna od VII 2019) organizuje wiele ogólnobelgijskich wydarzeń polonijnych między innymi: Festiwal Animacji – PAF 2016, Daskalia czyta dzieciom, Razem dla Edukacji - Rodzina Polonijna, Polonijna Edukacja Teatralna, Spotkania literackie, Narodowe Czytanie, Liberation Bike Ride Od 2016r. , na zaproszenie BeKaPu, Daskalia współorganizuje również konkurs na Wybitną Polkę w Belgii - Joteyka.

 

POLAK ROKU TAKA TO IDEA

TAKA TO IDEA

 

Stowarzyszenie edukacyjne TAKA TO IDEA asbl powstało w 2014 r. Jest to organizacja non profit zajmująca się działalnością edukacyjno-kulturalną i społeczną na rzecz polskich dzieci i młodzieży w Belgii oraz ich integracji ze społecznością lokalną.

TAKA TO IDEA asbl wzięła sobie za cel wypełnienie tej luki i umożliwienie dodatkowego kształcenia dzieci. Nie do przecenienia jest wklad TTI w edukację różnych grup wiekowych młodych Polek i Polaków szukajacych dodatkowych zajęć z informatyki czy nauk scisłych, ale organizują oni również warsztaty z historii Polski czy tradycji świątecznych. Wysoki poziom profesjonalizmu, prawdziwa pasja i niezawodność przysparzają im wielu oddanych uczestników, którzy mogą rozwijać dzięki ich ofercie swoje talenty w rodzimym języku także w Belgii.
 

POLAK ROKU VERBEKE

 

VERBEKE Dirk prix Polonia décerné à un non Polonais

( ce prix a été créé lors du mandat consulaire de MR WOJCZAK, d'après de ce que nous avions créé en 2009 dans la région du Centre "Prix Polonia" . Nous , les Polonais du Centre, avons figuré dans le Jury pendant des années )

 

Prezes STOWARZYSZENIA I POLSKIEJ DYWIZJI PANCERNEJ BELGIA w Antwerpii.
Organizator WYSTAWY Pancerne Skrzydła.
Wigilii w Antwerpii oraz wielu Spotkań polsko-polonijnych.

Dirk Verbeke urodził się 17 lutego 1954 r. W Izegem (Belgia). Ma obywatelstwo belgijskie. Mieszka w Tielt (Belgia).
Studiował ekonomię stosowaną na Uniwersytecie w Antwerpii. W latach 1991–2015 był sekretarzem miasta Tielt. Miasto to zostało wyzwolone 8 września 1944 r. Przez Pierwszą Polską Dywizję Pancerną gen. S. Maczka. Od 25 lat nieprzerwanie pracuje nad ochroną i szerzeniem pamięci o polskich żołnierzach. Zorganizował trzy wystawy w Tielt na temat wyzwolenia miasta, intensywnie pracował nad ceremoniami upamiętniającymi żołnierzy i był bardzo aktywny w tworzeniu pomnika wyzwolenia, czołgu Sherman w Tielt.

 

POLAK ROKU VILLA

VILLA Margherita

 

Margherita Villa: poetka, malarka, urodzony filozof - przede wszystkim jednak, kobieta o niezwykłej charyzmie i pasji tworzenia; aktywna, żywa, i ciekawa świata. W końcu wrażliwa artystka, która tańcząc z czasem, przemierza i obrazuje - piórem lub pędzlem – "emocjonalny obszar ludzkiej egzystencji” – tak pisał o niej Frederick Rossakowski – Loyd, wydawcy jej tomiku poezji pt.: „Tańcząc z czasem” wydanego w Londynie w 2014 roku.
Jednocześnie pod koniec 2015 roku zaktywowała swoją działalność dziennikarską w celu promowania Polonii. Współpracowała z TV Róża w Brukseli, z Pepe-TV z Essen jako redaktor naczelny na terenie Belgii a obecnie przekazuje swoje reportaże do P-TV.NL w Holandii. Jest autorem programu „Brukselskie Tete a tete”, w którym od 3 lat przedstawia wspaniałych działaczy Polonii.

 

POLAK ROKU ZWOLINSKI

WZOLIŃSKI Paweł

 

Od 14 lat mieszkaniec Antwerpii. Trener piłki nożnej grupy juniorów w polskiej sekcji klubu Wit-Roodw w Antwerpii. Pan Paweł był również zawodnikiem tego klubu. Zapalony sportowiec i działacz społeczny. Oddany swoim podopiecznym, świetny trener, znakomity edukator sportowy. Pod jego czujnym okiem młodzi zapaleńcy piłki nożnej w Antwerpii mają możliwość już od ponad roku szlifowania swoich umiejętności.

Nous sommes très contents de cette promotion 2019 .

Il y a parmi les nominés quelques personnes qui ont une curiosité réelle à l'égard des Polonais des vieilles émigrations.

Heureux du courrier reçu pendant le vote Internet.

Heureux des congratulations reçues au cours de la réception et encore après par les Polonais des anciennes émigrations ,aussi par les Nouveaux Polonais, bien nombreux eux aussi à nous congratuler.

Mais heureux surtout d'avoir à la réception de clôture expliqué à un membre du jury que des Polonais vivaient autour de Mons, autour de Binche La Louvière, autour de Charleroi, autour de Liège et dans tout le Limbourg. Il ne savait pas.

Que ces curieux Polonais sont nés ici en Belgique ou en Allemagne pendant ou juste après la guerre.Il ne savait pas.

Qu'ils s'activent depuis 1911 et qu'ils organisent des activités, des fêtes, chaque année. Il ne savait pas

Qu'il y a 4 ensembles de chants et de danses polonais en Belgique. Il ne savait pas.

Que les nombreuses associations ont produit une multitude d'étendards polonais en Belgique .Il ne savait pas.

Que l'Union des Polonais de Belgique fondée en 1923 est représentée ce soir là par son président national. Il ne savait pas.

Que les mineurs polonais ont entretenu le cimetière de Lommel dès sa création et qu'ils sont la base du scoutisme polonais, des KSMP, de Comblain la Tour. Il ne savait pas.

Une réussite pour nous car voilà au moins une personne  en plus,...étonnée. Maintenant un rien informée car ...elle n'en savait .....rien comme la plupart des Polonais que nous rencontrons à Bruxelles, à Anvers et au Shape à Maisières.

C'est bien car nous avons accepté d'être présenté notamment pour ce travail en mémoire envers nos parents et aïeuls et des nombreuses associations polonaises qui s'activent encore dans l'ancien bassin minier.